پایانه فروش

دستگاه پایانه فروش یا کارتخوان (POS (Point Of Sale دستگاهی است که از طریق ارتباط تلفنی یا شبکه ای به سیستم بانکی، امکان انتقال خودکار مبلغ خرید از حساب فروشنده را فراهم می سازد. دستگاه های پایانه فروش علاوه بر امکان پرداخت دارای عملکردهای مختلفی از جمله پرداخت قبوض، شارژ سیم کارت، اعلام موجودی، دریافت صورتحساب، امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه است که صاحبان آن را از مزایای شعبه کوچک بانکی برخوردار می کند.

کاهش اتلاف وقت، ضریب امنیت بسیار بالا از جمله مزایای کاربرد این دستگاه کوچک اما قدرتمند است. تمام نقل و انتقالات موفق و ناموفق توسط دستگاه های POS ثبت می شوند و این اطمینان وجود دارد که هرگونه مغایرت در پرداخت و مانده حساب بانکی قابل پیگیری و بازگشت است.

شرکت اندیشه هوشمند رایان پارسی نماینده رسمی فروش محصولات سانیارد در ایران می باشد. برای مشاهده محصولات قابل عرضه سانیارد در کشور ایران که دارای مجوز از سایر نهادهای مربوطه می باشند اینجا کلیک نمایید.

انواع دستگاه های کارتخوان

تلفنی (Dial UP)

بیشترین کاربرد این دستگاه در فروشگاه‌های خرد و با تعداد تراکنش متوسط می‌باشد که به سادگی و با اتصال تلفن فروشگاه به کارتخوان قابل استفاده خواهد بود.

مزایا تلفنی (Dial UP)
سادگی و سهولت در راه اندازی از طریق اتصال به خط تلفن فروشگاه.
شبکه ای (LAN)

نسل جدیدی از پایانه‌های فروش است که قادر به ارسال و دریافت اطلاعات از طریق بسترهای شبکه محلی (LAN) و با سرعت تراکنش بسیار بالا است. این نوع دستگاه‌ها برای فروشگاه‌های بزرگ با تراکنش زیاد که محل دستگاه پایانه فروش ثابت است بسیار مناسب می باشد.

مزایا شبکه ای (LAN)
سرعت بالا در تراکنش
کاهش مغایرت‌های احتمالی
انجام تراکنش بدون نیاز به خط تلفن
انجام تراکنش با استفاده از بستر اینترنت
سیار (GPRS)

دستگاه پایانه سیار، نسل جدیدی از دستگاه‌های پایانه فروش است که با استفاده از خدمات سامانه تلفن همراه به شبکه بانکی متصل شده و تراکنش را با استفاده از سرویس‌های بستر GPRS انجام می‌دهد، این دستگاه‌ها به دلیل پوشش گسترده شبکه تلفن همراه در کشور محدودیت مکانی ندارد به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از فروشندگان با کسب و کارهای با مکان فروش متغیر قرار گرفته است.

مزایا سیار (GPRS)
سرعت بالای تراکنش
قابلیت استفاده از باتری شارژی با عمر بالا
انجام تراکنش با استفاده از بستر اینترنت
قابل حمل بودن دستگاه و عدم محدودیت مکانی
همراه (M-POS)

بجای استفاده از پایانه فروشگاهی سیار (GPRS POS) از یک سامانه کوچکتر که از طریق بلوتوث یا AUX به موبایل متصل می باشد استفاده می شود.MPOS فاقد سیم کارت یا درگاه اتصال شبکه ایی بوده و فقط از بستر ارتباطی موبایل و روی کانال رمزگذاری شده مخصوص، اقدام به ارسال تراکنش و دریافت تاییدیه های مربوط به آن می کند. MPOS ها دارای کارت ریدرهای مبتنی بر کارت مگنت ، کارت هوشمند ، Contactless یا بصورت ترکیبی از آنها می باشند. بعد از ارتباط با گوشی تلفن همراه برای استفاده از بستر اینترنتی موبایل و رعایت الزامات امنیتی، نیازمند نرم افزار موبایلی مخصوص خود بوده که بعد از اخذ الزامات شاپرک و نصب روی گوشی تلفن همراه قابل استفاده می گردد. رایان پارسی این امکان را برای صاحبان تجارت های مختلف که نیازمند دستگاه موبایل پوز باشند فراهم میکند تا بتوانند بدون استفاده از نرم افزار Third party و از طریق نرم افزار تجارت خود، عملیات پرداخت را انجام دهند.

مزایا همراه (M-POS)
حجم و وزن کمتر
عدم نیاز به رول کاغذ
مطابقت با استاندارد CUP
کاهش هزینه پشتیبانی دستگاه
عدم نیاز به نیرو جهت تغییر کلید رمز نگاری
امکانات نرم افزاری وسیع بر روی موبایل و PC
قیمت مناسب دستگاه در مقایسه با GPRS POS
رمزنگاری با پروتکل امنیتی پیشرفته و غیرقابل دسترسی